header

PREVIEW: Newport Pagnell Town

We preview tomorrow’s trip to NPT.

Newport Pagnell Town (P9-W7-D1-L1, 22Pts) vs Shrivenham (P11-W5-D2-L4, 17Pts)

Time / Location: 7:45pm / Willen Road, Newport Pagnell

Shriv TV:  We unfortunately won’t be present to cover the game.

With the first date cancelled due to a Hellenic Premier League fixture taking priority and the rearranged date being postponed due to a waterlogged at Willen Lane, both clubs will be hoping it will be a case of third time lucky on Tuesday evening, as the Berks & Bucks Senior Cup campaign finally (we hope!) gets underway.

All the details remain the same from our first preview, aside both clubs having played a game more – our hosts having secured a 6-2 victory at Peterborough Northern Star while we had a stalemate at Thornbury Town.

The winners of the tie will face a trip to Ascot United in Qualifying Round 2

The Swans Leading Scorers:  James Burnside and Jake Strong (7), Darryl Smith (5), Mohammed Ahmed, Kieran Barnes, Ben Ford and Jake Watkinson (3), Alfie Powell and Jordan Wright (2), Daniel Bolzon, Christian Smail, Ben Shepherd and Jake Watkinson (1).

The Swans Leading Appearances: Jordan Wright (13).  

Shriv Leading Scorers:  Jonathan Peachey-Score (8), Scott Garrett, Josh McGrory and Lee Smith (2), Tom Ballard, Jason Milhench and Jamie Stones (1).

Shriv Leading Appearances:  Scott Garrett, Josh Greggory, Jonathan Peachey-Score and Christopher Tewkesbury (12).

Entry:  Adults £7, Concessions £5 and U16s £3.

Other Berks & Bucks Games:  Abingdon United vs Amersham Town.

Qualifying Round 1 Results:  Flackwell Heath 2 Wokingham & Emmbrook 0, Wallingford Town 1 Burnham 0, Langley 3 Winslow United 3 (Langley won 8-7 on penalties), Long Crendon 0 AFC Aldermaston 0 (Long Crendon won 5-3 on penalties), Milton United 2 Risborough Rangers 2 (Milton won 4-1 on penalties), Ascot United 3 Windsor 1, Buckingham Athletic 2 Aylesbury Vale Dynamos 2 (Buckingham won 6-5 on penalties), Milton Keynes Irish 4 Penn & Tylers Green 3, Sandhurst Town 2 Holyport 1 and Woodley United 1 Chalvey 1 (Woodley won 4-1 on penalties).

Qualifying Round 2 fixtures:  Wallingford Town vs Buckingham Athletic, Ascot United vs Newport Pagnell Town or Shrivenham, Woodley United vs Milton Keynes Irish, Long Crendon vs Langley, Sandhurst Town vs Reading City and Abingdon United or Amersham Town vs Holmer Green.  All other clubs have received a bye in to the First Round.